Colegiul National „Ferdinand I”, „Şcoală Europeană” din nou în 2014

Publicat de staff la 20 Mai 2014

Aflată la cea de a XI-a ediţie, Competiţia „Şcoală Europeană” este o iniţiativă a Ministerului Educaţiei Naţionale, desfăşurată anul acesta sub patronajul Parlamentului European.

Marti, 20 mai, 65 de şcoli au fost premiate la Guvern, în cadrul competiţiei Şcoala Europeană. Fiecare unitate de învăţământ a primit câte 5.000 de lei pentru dotări. Anul acesta, pe primul loc s-a clasat Şcoala "Constantin Parfene" din Vaslui. La festivitate a participat şi premierul Victor Ponta.

Colegiul Naţional „Ferdinand I” a obţinut, pentru a doua oară consecutiv, certificatul de „Şcoală Europeană”, valabil pentru o perioadă de trei ani, după care şcoala trebuie să candideze din nou pentru a reconfirma titlul obţinut. Colegiul “Ferdinand I” a fost reprezentat de prof. Mirela Berza, director, prof. Otilia Iftimescu, director adjunct, prof. Cristina Frânculescu şi Ilinca Liţcanu, vicepreşedinta Consiliului Elevilor.

În acest an s-au înscris în competiţie 117 unităţi de învăţământ din 35 de judeţe şi din Bucureşti, 65 de şcoli reuşind să obţină certificatul "Şcoală Europeană", potrivit datelor prezentate de subsecretarul de stat în MEN Liliana Preoteasa. Şcolile declarate câştigătoare în competiţie primesc o diplomă şi o plachetă, precum şi un premiu de 5.000 de lei, sumă care va fi utilizată pentru dotare.

„Certificarea şcolilor cu titlul Şcoala Europeană le conferă recunoaştere şi prestigiu (...) în cadrul comunităţilor educaţionale iar eforturile pe care le fac şcolile pentru menţinerea titlului obţinut determină un interes tot mai crescut pentru dezvoltarea de noi proiecte, ceea ce conduce în mod direct la îmbunătăţirea managementului şcolar şi dezvoltarea unei culturi organizaţionale solide”, a declarat Liliana Preoteasa.

Ea a precizat că de-a lungul celor 11 ediţii ale competiţiei "Şcoala Europeană" în concurs s-au înscris 1.562 de unităţi şcolare din toate judeţele.

Competiţia se adresează tuturor unităţilor de învăţământ preuniversitar care au fost şi sunt implicate în programele europene din domeniul educaţiei şi formării profesionale.